Władimir Władimirowicz Putin został prezydentem Rosji pod koniec 1999, kiedy rezygnujący z prezydentury Borys Jelcyn ogłosił w Rosji, kto będzie jego następcą. Na przestrzeni ponad dwudziestu lat Putin doprowadził do niejednej wojny, usunął niemal całą groźną opozycję, rozkochał w sobie zróżnicowany i ogromny naród, a także stał się jednym z najbogatszych ludzi na świecie. Jak do tego doszło? “Ludzie Putina. Jak KGB odzyskało Rosję i zwróciło się przeciwko Zachodowi” Catherine Belton to książka, w której można znaleźć odpowiedzi na te pytania.

Potęga nieprzewidywalnego Putina

Świat wielokrotnie miał okazję śmiać się z propagandowych zagrań prezydenta Rosji. Widzieliśmy go polujące na dzikie koty czy jako mistrza judo. Przygotowywane przez Rosjan filmy gloryfikowały przywódcę, robiąc z niego nie tylko wytrawnego polityka, ale również wojownika i, o dziwo, szalenie atrakcyjnego mężczyznę, w którym kochają się kobiety w różnym wieku. Po ponad dwudziestu latach sprawowania władzy wykreowana fasada zaczęła nieco pękać, ale wystarczyło, że ktoś wytknął mu błędy, a po krótkim czasie lądował w szpitalu z zatruciem albo padał raniony przez “nieznanych sprawców”. Tymczasem Putin budował imperium, w którym ludzie kochali przywódcę, a on sam gromadził ogromny majątek. Świat miał czuć strach i respekt przed Rosją. Świat miał wiedzieć, że Putin jest nie tylko zdolny, ale również zdolny do wszystkiego.

Kim są ludzie wokół Putina?

Władimir Putin był szefem FSB zanim został mianowany prezydentem. Powiązania z rosyjskimi służbami specjalnymi miały na zawsze zdeterminować jego karierę polityczną. W jego otoczeniu znajdują się tak zwani “czekiści”, ale również zaufani współpracownicy, z którymi najpewniej wiąże go nie tylko przyjaźń, ale również możliwość szantażu i zaszkodzenia życiu prywatnemu lub interesom. Autorka dowodzi, że otoczenie Putina to w rzeczywistości banda przestraszonych cmokierów, którzy zrobią wszystko, aby nie zdenerwować władcy. Ale czy są wyjątki? Ta książka to pozycja obowiązkowa dla tych, którzy chcą zrozumieć, jak doszło do kryzysu, w jakim obecnie znajduje się świat, a przede wszystkim walcząca Ukraina.