Bierzmowanie

Sakrament bierzmowania wraz z chrztem i Eucharystią należy do "sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego", którego jedność powinna być zachowywana.

Przyjęcie tego sakramentu jest konieczne jako dopełnienie łaski chrztu. Istotnie, "przez sakrament bierzmowania (ochrzczeni) jeszcze ściślej wiążą się z Kościołem, otrzymują szczególną moc Ducha Świętego i w ten sposób, jeszcze mocniej zobowiązani są, jako prawdziwi świadkowie Chrystusa, do szerzenia wiary słowem i uczynkiem oraz do bronienia jej".
(Katechizm Kościoła Katolickiego)

Miejscem właściwym do przygotowania i przyjęcia sakramentu jest parafia faktycznego zamieszkania (niekiedy nie jest to równoznaczne z miejscem zameldowania).

Elementy przygotowania

• zgłoszenie kandydatury do przyjęcia sakramentu;
  • spotkanie z rodzicami młodzieży przygotowującej się do przyjęcia sakramentu bierzmowania;
  • rekolekcje wielkopostne dla kl. III gimnazjum;
  • przekazanie przez młodzież ks. biskupowi podań z prośbą o udzielenie sakramentu bierzmowania (Niedziela Palmowa);
  • spotkanie z rodzicami i świadkami przed bierzmowaniem;
  • scrutinium przed bierzmowaniem
  • spotkanie po bierzmowaniu - rozdanie pamiątek i zachęcenie do aktywnego uczestniczenia w życiu Kościoła parafialnego.

Podczas całego roku kandydaci
  • uczestniczą w niedzielnej Mszy św.;
  • są włączeni w przygotowanie liturgii;
  • praktykują częste przystępowanie do sakramentu pokuty i pojednania, np: I piątki miesiąca;
  • uczestniczą w świętach i uroczystościach kościelnych;
  • uczestniczą w całorocznym życiu liturgicznym kościoła parafialnego
  • biorą udział w spotkaniach formacyjnych.