Sakramenty

Sakramenty święte są czynnościami ustanowionymi przez Jezusa Chrystusa, aby przekazywać człowiekowi i umacniać w nim życie w przyjaźni z Bogiem. Sakramenty są jedyną pewną drogą osiągnięcia zbawienia i wypełnienia swego życiowego powołania. Trzeba je jednak przyjmować zgodnie z ich wewnętrzną naturą. Sprawowanie Sakramentów Jezus Chrystus zlecił Kościołowi. Wszystkie Sakramenty udzielają człowiekowi Łaski uświęcającej jeżeli są przyjęte ważnie i godziwie.

Ważnie to znaczy, że są spełnione wszystkie warunki i wymagania formalne związane z poszczególnym Sakramentem.

Godziwie to znaczy, że osoba przyjmująca Sakrament pragnie żyć Darem Sakramentu i korzystać z niego w codziennym życiu. Godziwość oznacza zatem wolność od grzechu oraz umiejętność i chęć współpracy z Bogiem.

Tym samym Sakramenty i Posługi są sprawowane dla osób wierzących i praktykujących. Zgodnie z obyczajem i sprawiedliwością przy okazji przyjmowanego Sakramentu i Posługi składa się ofiarę przeznaczoną na wypełnianie zadań własnych Kościoła (Parafii i Kościoła Powszechnego), w tym także na utrzymanie osób posługujących w parafii.