Święto Shichi-go-san po katolicku

16-11-2018

Shichi-go-san - Święto Dzieci w wieku 3, 5, 7 lat

15 listopada to dzień, w którym w Japonii wypada święto Shichi-go-san obchodzone przez dzieci w wieku 3, 5, 7 lat. Dziewczynki w wieku 3 i 7, a chłopcy w wieku 3 i 5 lat stroją się w kimona lub garnitury i wytworne wieczorowe kreacje w studiach fotografii oraz doświadczają prawdziwej fotograficznej sesji. Oczywiście makijaż, przebieranie i czesanie wliczone w koszty tej przyjemności.
                Bardziej metafizyczny wymiar tego święta można odczuć w świątyniach, gdzie pięknie wystrojone dzieci idą wraz z rodzicami by podziękować i prosić o zdrowie na kolejne długie lata... Rytuały w świątyniach shintoistycznych mają również na celu odpędzenie złych duchów, a liczby 3, 5 i 7 mają dobro-wróżebne znaczenie. Oznaczają również pewne  cezury wiekowe, np. dzieci do trzeciego roku życia miały ogolone głowy, a od ukończenia trzeciego roku życia mogły zapuścić włosy, chłopcy w wieku pięciu lat mogli po raz pierwszy założyć hakama (szerokie spodnie), a dziewczynki w wieku siedmiu lat mogły zastąpić skromny pas przy kimonie prawdziwym, zdobnym pasem obi.
                Tradycja tego święta bierze swój początek w okresie Heian (XVIII-XII w.), ale do dzisiaj, z różną gorliwością, jest ono wciąż obchodzone w całej Japonii. Niektórzy celebrowanie tego dnia ograniczają do wizyty w studio fotograficznym, inni wypożyczają kimono dla dzieci i udają się na ceremonię w świątyni.

My obchodziliśmy to święto w duchu Kościoła Katolickiego.

Galeria zdjęć - kliknij