Współcześnie świat dotknęła pandemia, a obecnie toczy się wojna, która zatacza coraz szersze kręgi. Czy zebranie wiedzy w książce jak np. “Ludzie putina. jak kgb odzyskało rosję i zwróciło się przeciwko zachodowi (tania książka i szybka wysyłka!)” autorstwa Catherine Belton, może pomóc w zrozumieniu działań polityków?

Czy potrafimy zrozumieć, dlaczego wybuchła wojna?

Obecnie każdy z nas stara się zrozumieć to, co dzieje się wokół nas. Najpierw pandemia, która zamknęła nas w domach na długi okres czasu, a gdy zaczęło być lepiej to rozpoczęła się wojna, która wymusza na nas ograniczenia. Co powinno znaleźć się w książce, aby każdy mógł zrozumieć, dlaczego wojna wybuchła. Na pewno w książce przybliżającej historię państwa zza naszej wschodniej granicy powinny znaleźć się takie informacje jak:

– sytuacja geopolityczna Europy środkowo-wschodniej;

– kultura i historia samej Ukrainy;

– spojrzenie na życie i karierę Władimira Putina;

– historię prezydenta Ukrainy;

– narastające napięcia między Stanami Zjednoczonymi a Chinami;

– kwestie cyberbezpieczeństwa i zagrożeń, które płyną z wykorzystania nowych technologii w działaniach politycznych, a także okołowojennych.

Zrozumienie sytuacji politycznej i tego, co dzieje się na froncie wymaga wiedzy historycznej, geopolitycznej oraz znajomości nowinek technologicznych. Warto wiedzieć jak jesteśmy wykorzystywani do czyiś celów politycznych. Do zrozumienia obecnej wojny konieczne będzie też zrozumienie putinizmu i współczesnej Rosji, które wymaga wiedzy o historycznej genezie, przemianach w przeciągu ostatnich dekad oraz jak wyglądały wewnętrzne rozgrywki u szczytu władzy. Dla pełnego zrozumienia konfliktu konieczne jest również pełne poznanie oraz zrozumienie relacji polsko-ukraińskich w perspektywie także tej odległej historii.

Czy Ukraina powinna podlegać Rosji?

Istotne w tym całym konflikcie jest także, aby spojrzeć na tworzenie się współczesnej Ukrainy oraz poznać emocje jej mieszkańców związane z Rosją. Z tą wiedzą można przeciwstawić wiedzę o putinowskiej Rosji oraz współczesnego rosyjskiego społeczeństwa. Jak wyglądają absurdy życia codziennego oraz jakie przemiany zaszły w ciągu ostatnich lat.